CAP ALUM 300UF 20% 35V RADIAL TH
Product Attributes:
Series GXF
Product Status Active
Capacitance 300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 140mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 450 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency -
Impedance -
TT-DKEY-565-EGXF350ELL301MJC5S-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-EGXF350ELL301MJC5S-ND
Sku: TT-DKEY-565-EGXF350ELL301MJC5S-ND
Description of product
Product Attributes:
Series GXF
Product Status Active
Capacitance 300 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 35 V
Applications Automotive
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)