CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series Alchip™- MZS
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 60mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 714 mA @ 120 Hz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.19 A @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-565-5120-2-ND,565-5120-1-ND,565-5120-6-ND
Chemi-Con
1 1
Chemi-Con 565-5120-2-ND,565-5120-1-ND,565-5120-6-ND
Sku: TT-DKEY-565-5120-2-ND,565-5120-1-ND,565-5120-6-ND
Description of product
CAP ALUM 1000UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series Alchip™- MZS
Product Status Active
Capacitance 1000 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount