STEP MOTOR HYBRID BIPOLAR 2.56V
Product Attributes:
Series QMot QSH8618
Product Status Active
Type Hybrid
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 2.56VDC
Steps per Revolution 200.0
Step Angle 1.8°
Accuracy ±5%
Torque - Holding (oz-in / mNm) 991.28 / 7000
Size / Dimension Square - 3.380" x 3.380" (85.85mm x 85.85mm)
Diameter - Shaft 0.500" (12.70mm)
Length - Shaft and Bearing 1.310" (33.27mm)
Mounting Hole Spacing 2.740" (69.60mm)
Termination Style Wire Leads
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Coil Resistance 0.45 Ohms
Features Flatted Shaft
Current Rating (Amps) 5.5 A
NEMA Frame Size 34
TT-DKEY-505-QSH8618-96-55-700-ND
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
1 1
Analog Devices Inc./Maxim Integrated 505-QSH8618-96-55-700-ND
Sku: TT-DKEY-505-QSH8618-96-55-700-ND
Description of product
Product Attributes:
Series QMot QSH8618
Product Status Active
Type Hybrid
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 2.56VDC
Steps per Revolution 200.0
Step Angle 1.8°
Accuracy ±5%
Termination Style Wire Leads
Coil Resistance 0.45 Ohms
Features Flatted Shaft
Current Rating (Amps) 5.5 A