PANDRIVE NEMA24, 48V, 3.1NM
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 4.17VDC
Steps per Revolution 200.0
Step Angle 1.8°
Accuracy ±5%
Torque - Holding (oz-in / mNm) 438.99 / 3100
Size / Dimension Square - 2.362" x 2.362" (60.00mm x 60.00mm)
Diameter - Shaft -
Length - Shaft and Bearing -
Mounting Hole Spacing -
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Coil Resistance 1.5 Ohms
Features Integrated Controller, Flatted Shaft
Current Rating (Amps) 2.8 A
NEMA Frame Size 24
TT-DKEY-505-PD60-4-1378-TMCL-ND
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
1 1
Analog Devices Inc./Maxim Integrated 505-PD60-4-1378-TMCL-ND
Sku: TT-DKEY-505-PD60-4-1378-TMCL-ND
Description of product
PANDRIVE NEMA24, 48V, 3.1NM
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 4.17VDC
Steps per Revolution 200.0
Step Angle 1.8°
Accuracy ±5%
Diameter - Shaft -
Length - Shaft and Bearing -
Mounting Hole Spacing -
Coil Resistance 1.5 Ohms
Current Rating (Amps) 2.8 A