STEPPER MOTOR HYBRID BIPOLAR 24V
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 200.0
Step Angle 1.8°
Accuracy ±5%
Torque - Holding (oz-in / mNm) 51 / 360
Size / Dimension Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm)
Diameter - Shaft -
Length - Shaft and Bearing -
Mounting Hole Spacing 1.220" (30.99mm)
Termination Style Connector
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Coil Resistance 1.2 Ohms
Features Integrated Controller, Round Shaft
Current Rating (Amps) 1 A
NEMA Frame Size 17
TT-DKEY-505-PD42-2-1070-ND
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
1 1
Analog Devices Inc./Maxim Integrated 505-PD42-2-1070-ND
Sku: TT-DKEY-505-PD42-2-1070-ND
Description of product
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 200.0
Step Angle 1.8°
Accuracy ±5%
Diameter - Shaft -
Length - Shaft and Bearing -
Termination Style Connector
Coil Resistance 1.2 Ohms
Current Rating (Amps) 1 A