CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series UCL
Product Status Active
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 595 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.19 A @ 100 kHz
Impedance 60 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.531" (13.50mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
TT-DKEY-493-3946-2-ND,493-3946-1-ND,493-3946-6-ND
Nichicon
1 1
Nichicon 493-3946-2-ND,493-3946-1-ND,493-3946-6-ND
Sku: TT-DKEY-493-3946-2-ND,493-3946-1-ND,493-3946-6-ND
Description of product
CAP ALUM 680UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series UCL
Product Status Active
Capacitance 680 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications General Purpose
Impedance 60 mOhms
Lead Spacing -