CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series UUD
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Ripple Current @ Low Frequency 225 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 450 mA @ 100 kHz
Impedance 170 mOhms
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.413" (10.50mm)
Surface Mount Land Size 0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
TT-DKEY-493-2278-2-ND,493-2278-1-ND,493-2278-6-ND
Nichicon
1 1
Nichicon 493-2278-2-ND,493-2278-1-ND,493-2278-6-ND
Sku: TT-DKEY-493-2278-2-ND,493-2278-1-ND,493-2278-6-ND
Description of product
CAP ALUM 220UF 20% 25V SMD
Product Attributes:
Series UUD
Product Status Active
Capacitance 220 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 25 V
Polarization Polar
Ratings AEC-Q200
Applications Automotive
Impedance 170 mOhms
Lead Spacing -