CAP ALUM 10UF 20% 500V RADIAL TH
Product Attributes:
Series UCY
Product Status Active
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 160 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 320 mA @ 100 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
TT-DKEY-493-13320-1-ND,493-13320-3-ND
Nichicon
1 1
Nichicon 493-13320-1-ND,493-13320-3-ND
Sku: TT-DKEY-493-13320-1-ND,493-13320-3-ND
Description of product
Product Attributes:
Series UCY
Product Status Active
Capacitance 10 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 500 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)