SENSOR CURRENT HALL 75A 8TISON
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 75A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 16mV/A
Frequency DC ~ 240kHz
Linearity ±2.25%
Accuracy ±3.45%
Voltage - Supply 3.1V ~ 3.5V
Response Time 250ns
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Unidirectional
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Supplier Device Package -
Grade Automotive
Qualification AEC-Q100
Infineon Technologies
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 75A 8TISON
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 75A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 16mV/A
Frequency DC ~ 240kHz
Linearity ±2.25%
Accuracy ±3.45%
Voltage - Supply 3.1V ~ 3.5V
Response Time 250ns
Current - Supply (Max) 25mA