CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Product Status Active
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 47mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 9.4 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Size / Dimension 2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max) 5.000" (127.00mm)
Ripple Current @ High Frequency 13.16 A @ 10 kHz
Impedance 50 mOhms
TT-DKEY-4193-VFL2W222YC125-ND
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-VFL2W222YC125-ND
Sku: TT-DKEY-4193-VFL2W222YC125-ND
Description of product
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Product Status Active
Capacitance 2200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.866" (22.00mm)
Impedance 50 mOhms