CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Product Status Active
Capacitance 8200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 12mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 8000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 26.6 A @ 120 Hz
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Size / Dimension 3.543" Dia (90.00mm)
Height - Seated (Max) 3.898" (99.00mm)
Ripple Current @ High Frequency 37.24 A @ 10 kHz
Impedance 15 mOhms
TT-DKEY-4193-VFL2G822YF097-ND
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-VFL2G822YF097-ND
Sku: TT-DKEY-4193-VFL2G822YF097-ND
Description of product
CAP ALUM 8200UF 20% 400V SCREW
Product Status Active
Capacitance 8200 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 400 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 1.240" (31.50mm)
Impedance 15 mOhms