CAP ALUM 820UF 20% 450V SNAP TH
Product Status Active
Capacitance 820 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 130mOhm @ 100Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 2.8 A @ 120 Hz
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)
Size / Dimension 1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max) 1.969" (50.00mm)
Impedance -
TT-DKEY-4193-HU2W821MCAS7WPEC-ND
AIC tech Inc.
1 1
AIC tech Inc. 4193-HU2W821MCAS7WPEC-ND
Sku: TT-DKEY-4193-HU2W821MCAS7WPEC-ND
Description of product
Product Status Active
Capacitance 820 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 450 V
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.394" (10.00mm)