IC CURRENT SENSOR P&P 8SOIC
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing 38A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 33.3mV/A
Frequency DC ~ 300kHz
Linearity ±0.6%
Accuracy -
Voltage - Supply 3.135V ~ 3.465V
Response Time 2µs
Current - Supply (Max) 26mA
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package 8-SOIC
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-413-MLX91221KDC-ABR-038-SP-ND
Melexis Technologies NV
1 1
Melexis Technologies NV 413-MLX91221KDC-ABR-038-SP-ND
Sku: TT-DKEY-413-MLX91221KDC-ABR-038-SP-ND
Description of product
IC CURRENT SENSOR P&P 8SOIC
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect
Current - Sensing 38A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 33.3mV/A
Frequency DC ~ 300kHz
Linearity ±0.6%
Accuracy -
Response Time 2µs
Current - Supply (Max) 26mA
Polarization Bidirectional
Mounting Type Surface Mount