CLOSED-LOOP CURRENT SENSOR 150A
Product Attributes:
Series LZSR-TP
Sensor Type Closed Loop
Current - Sensing 150A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 4.167mV/A
Frequency DC ~ 200kHz
Linearity ±0.15%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Response Time -
Current - Supply (Max) -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package -
TT-DKEY-398-LZSR150-TP-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-LZSR150-TP-ND
Sku: TT-DKEY-398-LZSR150-TP-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LZSR-TP
Sensor Type Closed Loop
Current - Sensing 150A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 4.167mV/A
Frequency DC ~ 200kHz
Linearity ±0.15%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.75V ~ 5.25V
Response Time -
Current - Supply (Max) -