SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC
Product Attributes:
Series HTA
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 300A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency DC ~ 50kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply ±15V
Response Time 3µs
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Grade -
Qualification -
Polarization Bidirectional
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-398-HTA300-S-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HTA300-S-ND
Sku: TT-DKEY-398-HTA300-S-ND
Description of product
SENSOR CURRENT HALL 300A AC/DC
Product Attributes:
Series HTA
Current - Sensing 300A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency DC ~ 50kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply ±15V
Response Time 3µs
Current - Supply (Max) 25mA