600A 5V OL BUS BAR MOUNT
Product Attributes:
Series HOYL-S
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 600A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 1.333mV/A
Frequency DC ~ 140kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 3µs
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
TT-DKEY-398-HOYL600-S-0100-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HOYL600-S-0100-ND
Sku: TT-DKEY-398-HOYL600-S-0100-ND
Description of product
600A 5V OL BUS BAR MOUNT
Product Attributes:
Series HOYL-S
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 600A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity 1.333mV/A
Frequency DC ~ 140kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 3µs
Current - Supply (Max) 25mA