1 MHZ OPEN-LOOP CURRENT SENSOR 7
Product Attributes:
Series HOB-P/SP33
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 75A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 6.133mV/A
Frequency 1MHz
Linearity ±0.6%
Accuracy -
Voltage - Supply 3.14V ~ 3.46V
Response Time -
Current - Supply (Max) 24mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-398-HOB75-P/SP33-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HOB75-P/SP33-ND
Sku: TT-DKEY-398-HOB75-P/SP33-ND
Description of product
Product Attributes:
Series HOB-P/SP33
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 75A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 6.133mV/A
Frequency 1MHz
Linearity ±0.6%
Accuracy -
Voltage - Supply 3.14V ~ 3.46V
Response Time -
Current - Supply (Max) 24mA