1 MHZ OPEN-LOOP CURRENT SENSOR 1
Product Attributes:
Series HOB-P
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 130A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 8mV/A
Frequency 1MHz
Linearity ±0.45%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.6V ~ 5.5V
Response Time 200ns
Current - Supply (Max) 26mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-398-HOB130-P-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HOB130-P-ND
Sku: TT-DKEY-398-HOB130-P-ND
Description of product
Product Attributes:
Series HOB-P
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 130A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 8mV/A
Frequency 1MHz
Linearity ±0.45%
Accuracy -
Voltage - Supply 4.6V ~ 5.5V
Response Time 200ns
Current - Supply (Max) 26mA