1 MHZ OPEN-LOOP CURRENT SENSOR 1
Product Attributes:
Series HOB-P/SP33
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 100A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 4.6mV/A
Frequency 1MHz
Linearity ±0.5%
Accuracy -
Voltage - Supply 3.14V ~ 3.46V
Response Time -
Current - Supply (Max) 24mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-398-HOB100-P/SP33-ND
LEM USA Inc.
1 1
LEM USA Inc. 398-HOB100-P/SP33-ND
Sku: TT-DKEY-398-HOB100-P/SP33-ND
Description of product
Product Attributes:
Series HOB-P/SP33
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 100A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 4.6mV/A
Frequency 1MHz
Linearity ±0.5%
Accuracy -
Voltage - Supply 3.14V ~ 3.46V
Response Time -
Current - Supply (Max) 24mA