BOX PLASTIC BLK 4.85"L X 3.28"W
Product Attributes:
Series 1591XXSFL
Product Status Active
Container Type Box
Size / Dimension 4.853" L x 3.278" W (123.27mm x 83.26mm)
Height 2.392" (60.76mm)
Area (L x W) 15.9in² (103cm²)
Design Cover Included
Material ABS
Color Black
Thickness 0.079" (2.01mm)
Features Mounting Flange, PCB Supports
Ratings IP54
Material Flammability Rating -
TT-DKEY-3937-1591XXTSFLBK-ND,HM1548-ND
Hammond Manufacturing
1 1
Hammond Manufacturing 3937-1591XXTSFLBK-ND,HM1548-ND
Sku: TT-DKEY-3937-1591XXTSFLBK-ND,HM1548-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 1591XXSFL
Product Status Active
Container Type Box
Height 2.392" (60.76mm)
Area (L x W) 15.9in² (103cm²)
Design Cover Included
Material ABS
Color Black
Thickness 0.079" (2.01mm)