SHUNT DATA RECORDER
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Current Sensor
Current - Sensing 600A
Number of Channels 1
Output CAN Bus
Sensitivity -
Frequency -
Linearity 0.01%
Accuracy ±0.1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 40V
Response Time 200ms
Current - Supply (Max) 18mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Grade Automotive
Qualification AEC-Q101
Polarization Unidirectional
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-273-ES-600-ND
Ohmite
1 1
Ohmite 273-ES-600-ND
Sku: TT-DKEY-273-ES-600-ND
Description of product
SHUNT DATA RECORDER
Product Attributes:
Series -
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Current Sensor
Current - Sensing 600A
Number of Channels 1
Output CAN Bus
Sensitivity -
Frequency -
Linearity 0.01%
Accuracy ±0.1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 40V
Response Time 200ms
Current - Supply (Max) 18mA