CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL
Product Attributes:
Series CKH
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 282.19Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 12 mA @ 120 Hz
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Ripple Current @ High Frequency 27.6 mA @ 100 kHz
Impedance -
TT-DKEY-2266-474CKH100M-ND,474CKH100M-ND
Cornell Dubilier Knowles
1 1
Cornell Dubilier Knowles 2266-474CKH100M-ND,474CKH100M-ND
Sku: TT-DKEY-2266-474CKH100M-ND,474CKH100M-ND
Description of product
Product Attributes:
Series CKH
Product Status Active
Capacitance 0.47 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 100 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.079" (2.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can