LED WHITE 4000K JE2835B 3V
Product Status Active
Color White, Neutral
CCT (K) 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test 69lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test 77lm (Typ)
Current - Test 150mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
Lumens/Watt @ Current - Test 169 lm/W
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Max 240mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1113 (2835 Metric)
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
CreeLED, Inc.
Description of product
LED WHITE 4000K JE2835B 3V
Product Status Active
Color White, Neutral
Current - Test 150mA
CRI (Color Rendering Index) 80
Current - Max 240mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMD