LED WHITE 4000K JB2835 3V
Product Attributes:
Series J
Product Status Active
Color White, Neutral
CCT (K) 4000K 3-Step MacAdam Ellipse
Flux @ 85°C, Current - Test 23lm (Typ)
Flux @ 25°C, Current - Test 26lm (Typ)
Current - Test 60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 2.95V
Lumens/Watt @ Current - Test 147 lm/W
CRI (Color Rendering Index) 90
Current - Max 150mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1113 (2835 Metric)
Supplier Device Package SMD
Size / Dimension 0.110" L x 0.138" W (2.80mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max) 0.035" (0.90mm)
CreeLED, Inc.
Description of product
LED WHITE 4000K JB2835 3V
Product Attributes:
Series J
Product Status Active
Color White, Neutral
Current - Test 60mA
CRI (Color Rendering Index) 90
Current - Max 150mA
Viewing Angle 120°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package SMD