Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 48.0
Step Angle 7.5°
Accuracy -
Torque - Holding (oz-in / mNm) -
Size / Dimension Round - 1.650" Dia (42.00mm)
Diameter - Shaft 0.118" (3.00mm)
Length - Shaft and Bearing 0.394" (10.00mm)
Mounting Hole Spacing 1.949" (49.50mm)
Termination Style Wire Leads with Connector
Operating Temperature -20°C ~ 50°C
Coil Resistance 5.4 Ohms
Features -
Current Rating (Amps) 0.65 A
NEMA Frame Size -
TT-DKEY-2090-PM42S-075-065-ND
Lin Engineering
1 1
Lin Engineering 2090-PM42S-075-065-ND
Sku: TT-DKEY-2090-PM42S-075-065-ND
Coil Type Bipolar
Voltage - Rated 24VDC
Steps per Revolution 48.0
Step Angle 7.5°
Accuracy -
Coil Resistance 5.4 Ohms
Current Rating (Amps) 0.65 A