ENCLOSURE PC GRAY 6.3"L X 6.3"W
Product Attributes:
Series 1555F
Product Status Active
Container Type Enclosure
Size / Dimension 6.300" L x 6.300" W (160.02mm x 160.02mm)
Height 2.460" (62.48mm)
Area (L x W) 39.7in² (256cm²)
Design Cover Included
Material Polycarbonate
Color Gray
Thickness -
Features -
Ratings IP66
Material Flammability Rating UL94 HB
TT-DKEY-164-1555RF42GY-ND
Hammond Manufacturing
1 1
Hammond Manufacturing 164-1555RF42GY-ND
Sku: TT-DKEY-164-1555RF42GY-ND
Description of product
Product Attributes:
Series 1555F
Product Status Active
Container Type Enclosure
Height 2.460" (62.48mm)
Area (L x W) 39.7in² (256cm²)