CAP ALUM 1UF 20% 50V AXIAL TH
Product Attributes:
Series TTA
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) 165.786Ohm @ 120Hz
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Lead Spacing -
Size / Dimension 0.197" Dia x 0.512" L (5.00mm x 13.00mm)
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can
Ripple Current @ High Frequency 17 mA @ 50 kHz
Impedance -
TT-DKEY-1572-1246-2-ND,1572-1246-1-ND,1572-105TTA050MSDDKR-ND
Cornell Dubilier Knowles
1 1
Cornell Dubilier Knowles 1572-1246-2-ND,1572-1246-1-ND,1572-105TTA050MSDDKR-ND
Sku: TT-DKEY-1572-1246-2-ND,1572-1246-1-ND,1572-105TTA050MSDDKR-ND
Description of product
CAP ALUM 1UF 20% 50V AXIAL TH
Product Attributes:
Series TTA
Product Status Active
Capacitance 1 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Lead Spacing -
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial, Can