CURRENT SENSOR (200A; 5V) -40 10
Product Attributes:
Series LA37S S05K
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 200A
Number of Channels 1
Output Analog Voltage
Sensitivity 3.125mV/A
Frequency 100kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1.8%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 3.5µs
Current - Supply (Max) 23mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Grade -
Qualification -
Polarization -
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
TT-DKEY-132-LA37S200S05KM-ND
Tamura
1 1
Tamura 132-LA37S200S05KM-ND
Sku: TT-DKEY-132-LA37S200S05KM-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LA37S S05K
Product Status Active
For Measuring DC
Sensor Type Open Loop
Current - Sensing 200A
Number of Channels 1
Output Analog Voltage
Sensitivity 3.125mV/A
Frequency 100kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1.8%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 3.5µs
Current - Supply (Max) 23mA