CURRENT SENSOR (10A; 15V) -40 10
Product Attributes:
Series LA17P S05
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 10A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 80mV/A
Frequency 400kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 2.5µs
Current - Supply (Max) 23mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Grade -
Qualification -
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-132-LA17P010S05-ND
Tamura
1 1
Tamura 132-LA17P010S05-ND
Sku: TT-DKEY-132-LA17P010S05-ND
Description of product
Product Attributes:
Series LA17P S05
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 10A
Number of Channels 1
Output Voltage
Sensitivity 80mV/A
Frequency 400kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy ±1%
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Response Time 2.5µs
Current - Supply (Max) 23mA