CURRENT SENSOR (1500A; 15V)
Product Attributes:
Series L34S D15T
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 1500A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency DC ~ 25kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy -
Voltage - Supply ±12V ~ 15V
Response Time 5µs
Current - Supply (Max) 25mA
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Grade -
Qualification -
Polarization Bidirectional
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Module, Single Pass Through
Supplier Device Package -
TT-DKEY-132-L34S1T5D15T-ND
Tamura
1 1
Tamura 132-L34S1T5D15T-ND
Sku: TT-DKEY-132-L34S1T5D15T-ND
Description of product
CURRENT SENSOR (1500A; 15V)
Product Attributes:
Series L34S D15T
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 1500A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency DC ~ 25kHz
Linearity ±0.5%
Accuracy -
Voltage - Supply ±12V ~ 15V
Response Time 5µs
Current - Supply (Max) 25mA