CURRENT SENSOR (20A; 15V)
Product Attributes:
Series L18PXXXD15
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Sensor Type Hall Effect, Open Loop
Current - Sensing 20A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency -
Linearity ±1%
Accuracy -
Voltage - Supply ±12V ~ 15V
Response Time 5µs
Current - Supply (Max) 18mA
Operating Temperature -30°C ~ 80°C
Grade -
Qualification -
Polarization Bidirectional
Mounting Type Through Hole
Package / Case Module
Supplier Device Package -
TT-DKEY-132-L18P020D15AHV-ND
Tamura
1 1
Tamura 132-L18P020D15AHV-ND
Sku: TT-DKEY-132-L18P020D15AHV-ND
Description of product
CURRENT SENSOR (20A; 15V)
Product Attributes:
Series L18PXXXD15
Product Status Active
For Measuring AC/DC
Current - Sensing 20A
Number of Channels 1
Output Ratiometric, Voltage
Sensitivity -
Frequency -
Linearity ±1%
Accuracy -
Voltage - Supply ±12V ~ 15V
Response Time 5µs
Current - Supply (Max) 18mA