LED XNOVA COOL WHITE 6500K 0806
Product Attributes:
Series MP-2016
Product Status Active
Color White, Cool
CCT (K) 6500K
Flux @ 85°C, Current - Test -
Flux @ 25°C, Current - Test 26lm (Typ)
Current - Test 60mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ) 3V
Lumens/Watt @ Current - Test 144 lm/W
CRI (Color Rendering Index) 70
Current - Max 120mA
Viewing Angle 110°
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0806 (2016 Metric)
Supplier Device Package 2016
Size / Dimension 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max) 0.020" (0.52mm)
TT-DKEY-1214-1298-2-ND,1214-1298-1-ND,1214-1298-6-ND
Luminus Devices Inc.
1 1
Luminus Devices Inc. 1214-1298-2-ND,1214-1298-1-ND,1214-1298-6-ND
Sku: TT-DKEY-1214-1298-2-ND,1214-1298-1-ND,1214-1298-6-ND
Description of product
Product Attributes:
Series MP-2016
Product Status Active
Color White, Cool
CCT (K) 6500K
Flux @ 85°C, Current - Test -
Current - Test 60mA
CRI (Color Rendering Index) 70
Current - Max 120mA
Viewing Angle 110°
Mounting Type Surface Mount
Supplier Device Package 2016