DC SOLENOID, 24VDC, 12.5W, STROK
Product Attributes:
Series DSOL
Product Status Active
Technology Electromechanical
Type Open Frame (Pull)
Duty Cycle Intermittent
Voltage - Rated 24VDC
Stroke Length 0.500" (12.70mm)
Power (Watts) 12.5 W
DC Resistance (DCR) 46Ohm
Bushing Thread -
Mounting Type Chassis Mount
Termination Style Quick Connect - 0.187" (4.7mm)
Size / Dimension 1.160" L x 0.940" W x 0.780" H (29.46mm x 23.88mm x 19.81mm)
Diameter - Shaft 0.312" (7.93mm)
Shaft Detail Clevis
TT-DKEY-1144-DSOL-0830-24E-ND
Delta Electronics
1 1
Delta Electronics 1144-DSOL-0830-24E-ND
Sku: TT-DKEY-1144-DSOL-0830-24E-ND
Description of product
Product Attributes:
Series DSOL
Product Status Active
Technology Electromechanical
Type Open Frame (Pull)
Duty Cycle Intermittent
Voltage - Rated 24VDC
Stroke Length 0.500" (12.70mm)
Power (Watts) 12.5 W
DC Resistance (DCR) 46Ohm
Bushing Thread -
Mounting Type Chassis Mount