CAP ALUM 470UF 20% 50V RADIAL TH
Product Attributes:
Series M-A
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency 650 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.105 A @ 10 kHz
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
TT-DKEY-10-ECA-1HM471BCT-ND,10-ECA-1HM471BTB-ND
Panasonic Electronic Components
1 1
Panasonic Electronic Components 10-ECA-1HM471BCT-ND,10-ECA-1HM471BTB-ND
Sku: TT-DKEY-10-ECA-1HM471BCT-ND,10-ECA-1HM471BTB-ND
Description of product
Product Attributes:
Series M-A
Product Status Active
Capacitance 470 µF
Tolerance ±20%
Voltage - Rated 50 V
Polarization Polar
Ratings -
Applications General Purpose
Impedance -
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)