RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Product Attributes:
Series S
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Features Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient ±2ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Package / Case Radial
Supplier Device Package -
Size / Dimension 0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height - Seated (Max) 0.336" (8.53mm)
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-Y0007-10K-ND
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group)
Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y0007-10K-ND
Sku: TT-DKEY-Y0007-10K-ND
Description of product
RES 10K OHM 0.6W 0.01% RADIAL
Product Attributes:
Series S
Product Status Active
Resistance 10 kOhms
Tolerance ±0.01%
Power (Watts) 0.6W
Composition Metal Foil
Package / Case Radial
Supplier Device Package -