RES 1K OHM 5% 5W AXIAL
Product Attributes:
Series WS
Product Status Active
Resistance 1 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Flame Retardant Coating, Pulse Withstanding, Safety
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.256" Dia x 0.689" L (6.50mm x 17.50mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-WS5M1001JCT-ND,WS5M1001JTB-ND
Bourns Inc.
1 1
Bourns Inc. WS5M1001JCT-ND,WS5M1001JTB-ND
Sku: TT-DKEY-WS5M1001JCT-ND,WS5M1001JTB-ND
Description of product
RES 1K OHM 5% 5W AXIAL
Product Attributes:
Series WS
Product Status Active
Resistance 1 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial