RES CHAS MNT 2 OHM 10% 330W
Part Status Active
Resistance 2 Ohms
Tolerance ±10%
Power (Watts) 330W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -40°C ~ 220°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 11.024" L x 2.008" W (280.00mm x 51.00mm)
Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-WFH330L2R0KE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite WFH330L2R0KE-ND
Sku: TT-DKEY-WFH330L2R0KE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 2 OHM 10% 330W
Part Status Active
Resistance 2 Ohms
Tolerance ±10%
Power (Watts) 330W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges