RES CHAS MNT 27 OHM 5% 230W
Part Status Active
Resistance 27 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 230W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -40°C ~ 220°C
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 8.268" L x 2.008" W (210.00mm x 51.00mm)
Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
Failure Rate -
TT-DKEY-WFH230L27RJE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite WFH230L27RJE-ND
Sku: TT-DKEY-WFH230L27RJE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 27 OHM 5% 230W
Part Status Active
Resistance 27 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 230W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges