RES CHAS MNT 50 OHM 5% 160W
Product Attributes:
Series WFH
Part Status Active
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 160W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient -
Operating Temperature -40°C ~ 220°C
Features -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges
Size / Dimension 5.512" L x 2.008" W (140.00mm x 51.00mm)
Height - Seated (Max) 0.496" (12.60mm)
Lead Style Solder Lugs
Package / Case Radial, Rectangular Case
Failure Rate -
TT-DKEY-WFH160L50RJE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite WFH160L50RJE-ND
Sku: TT-DKEY-WFH160L50RJE-ND
Description of product
RES CHAS MNT 50 OHM 5% 160W
Product Attributes:
Series WFH
Part Status Active
Resistance 50 Ohms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 160W
Composition Wirewound
Temperature Coefficient -
Coating, Housing Type Aluminum
Mounting Feature Flanges