RES 1M OHM 1W 5% AXIAL
Product Attributes:
Series VR68
Product Status Active
Resistance 1 MOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Film
Features High Voltage, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient ±200ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.268" Dia x 0.709" L (6.80mm x 18.00mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-VR68J1.0MCT-ND,VR68J1.0MTB-ND
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
1 1
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components VR68J1.0MCT-ND,VR68J1.0MTB-ND
Sku: TT-DKEY-VR68J1.0MCT-ND,VR68J1.0MTB-ND
Description of product
RES 1M OHM 1W 5% AXIAL
Product Attributes:
Series VR68
Product Status Active
Resistance 1 MOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Film
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial