RES 0.02 OHM 1% 2W SR20
Product Attributes:
Series SR
Product Status Active
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient 0/ +200ppm/°C
Operating Temperature -15°C ~ 105°C
Package / Case SR20
Supplier Device Package SR20
Size / Dimension 0.565" L x 0.090" W (14.35mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max) 0.415" (10.54mm)
Number of Terminations 4
Failure Rate -
TT-DKEY-SR20-0.020-FTR-ND,SR20-0.020-FCT-ND,SR20-0.020-FDKR-ND
Caddock Electronics Inc.
1 1
Caddock Electronics Inc. SR20-0.020-FTR-ND,SR20-0.020-FCT-ND,SR20-0.020-FDKR-ND
Sku: TT-DKEY-SR20-0.020-FTR-ND,SR20-0.020-FCT-ND,SR20-0.020-FDKR-ND
Description of product
RES 0.02 OHM 1% 2W SR20
Product Attributes:
Series SR
Product Status Active
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 2W
Composition Metal Element
Package / Case SR20
Supplier Device Package SR20