RES 0.02 OHM 1% 1W SR10
Product Attributes:
Series SR
Product Status Active
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Element
Features Current Sense, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient 0/ +200ppm/°C
Operating Temperature -15°C ~ 105°C
Package / Case SR10
Supplier Device Package SR10
Size / Dimension 0.365" L x 0.090" W (9.27mm x 2.29mm)
Height - Seated (Max) 0.385" (9.78mm)
Number of Terminations 4
Failure Rate -
TT-DKEY-SR10-0.020-FTR-ND,SR10-0.020-FCT-ND,SR10-0.020-FDKR-ND
Caddock Electronics Inc.
1 1
Caddock Electronics Inc. SR10-0.020-FTR-ND,SR10-0.020-FCT-ND,SR10-0.020-FDKR-ND
Sku: TT-DKEY-SR10-0.020-FTR-ND,SR10-0.020-FCT-ND,SR10-0.020-FDKR-ND
Description of product
RES 0.02 OHM 1% 1W SR10
Product Attributes:
Series SR
Product Status Active
Resistance 20 mOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 1W
Composition Metal Element
Package / Case SR10
Supplier Device Package SR10