POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product Attributes:
Series SPR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 250
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Top Adjustment
Temperature Coefficient -
Rotation 295°
Resistive Material Carbon
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread 1/4-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-SPRU251C-ND
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation SPRU251C-ND
Sku: TT-DKEY-SPRU251C-ND
Description of product
POT 250 OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product Attributes:
Series SPR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 250
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type Top Adjustment
Temperature Coefficient -
Rotation 295°
Resistive Material Carbon
Termination Style PC Pins
Actuator Type Slotted