LF SOLDER WIRE POCKET PACK 99.3/
Product Attributes:
Series SMD2
Product Status Active
Type Wire Solder
Composition Sn99.3Cu0.7 (99.3/0.7)
Diameter 0.020" (0.51mm)
Melting Point 441°F (227°C)
Flux Type No-Clean, Water Soluble
Wire Gauge 24 AWG, 25 SWG
Mesh Type -
Process Lead Free
Form Tube, 0.7 oz (19.85g)
Shelf Life -
Shelf Life Start -
Storage/Refrigeration Temperature -
TT-DKEY-SMD2SWLF.020.4OZ-ND
Chip Quik Inc.
1 1
Chip Quik Inc. SMD2SWLF.020.4OZ-ND
Sku: TT-DKEY-SMD2SWLF.020.4OZ-ND
Description of product
Product Attributes:
Series SMD2
Product Status Active
Type Wire Solder
Diameter 0.020" (0.51mm)
Melting Point 441°F (227°C)
Wire Gauge 24 AWG, 25 SWG