DIODE ZENER 5.6V 1W DO214AC
Product Status Active
Voltage - Zener (Nom) (Vz) 5.6 V
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms
Current - Reverse Leakage @ Vr 5 µA @ 2 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 1.2 V @ 200 mA
Operating Temperature -65°C ~ 150°C
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Supplier Device Package DO-214AC (SMAJ)
Grade -
Qualification -
TT-DKEY-SMAZ5V6-TPMSTR-ND,SMAZ5V6-TPMSCT-ND,SMAZ5V6-TPMSDKR-ND
Micro Commercial Co
1 1
Micro Commercial Co SMAZ5V6-TPMSTR-ND,SMAZ5V6-TPMSCT-ND,SMAZ5V6-TPMSDKR-ND
Sku: TT-DKEY-SMAZ5V6-TPMSTR-ND,SMAZ5V6-TPMSCT-ND,SMAZ5V6-TPMSDKR-ND
Description of product
DIODE ZENER 5.6V 1W DO214AC
Product Status Active
Tolerance ±5%
Power - Max 1 W
Impedance (Max) (Zzt) 2 Ohms