RES 18K OHM 5% 1/4W AXIAL
Product Attributes:
Series CFM
Product Status Active
Resistance 18 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Features Flame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient 0/ -500ppm/°C
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.067" Dia x 0.130" L (1.70mm x 3.30mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-S18KQTR-ND,S18KQCT-ND
Stackpole Electronics Inc
1 1
Stackpole Electronics Inc S18KQTR-ND,S18KQCT-ND
Sku: TT-DKEY-S18KQTR-ND,S18KQCT-ND
Description of product
RES 18K OHM 5% 1/4W AXIAL
Product Attributes:
Series CFM
Product Status Active
Resistance 18 kOhms
Tolerance ±5%
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Composition Carbon Film
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial