POT 2.5K OHM 1/2W CARBON LINEAR
Product Status Active
Resistance (Ohms) 2.5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Actuator Type Slotted
Actuator Length 0.625" (15.88mm)
Actuator Diameter 0.125" (3.18mm)
Bushing Thread 1/4-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-RV6L252C-ND
Precision Electronics Corporation
1 1
Precision Electronics Corporation RV6L252C-ND
Sku: TT-DKEY-RV6L252C-ND
Description of product
Product Status Active
Resistance (Ohms) 2.5k
Tolerance ±10%
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Actuator Type Slotted