RES 20K OHM 5W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
Series RS
Product Status Active
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 250°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.312" Dia x 0.875" L (7.92mm x 22.23mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-RSC-20KRTR-ND,RSC-20KRCT-ND
Vishay Dale
1 1
Vishay Dale RSC-20KRTR-ND,RSC-20KRCT-ND
Sku: TT-DKEY-RSC-20KRTR-ND,RSC-20KRCT-ND
Description of product
RES 20K OHM 5W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
Series RS
Product Status Active
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 5W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial