RES 20K OHM 3W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
Series RS
Product Status Active
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Temperature Coefficient ±20ppm/°C
Operating Temperature -65°C ~ 250°C
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial
Size / Dimension 0.187" Dia x 0.560" L (4.75mm x 14.22mm)
Height - Seated (Max) -
Number of Terminations 2
Failure Rate -
TT-DKEY-RSB-20KRTR-ND,RSB-20KRCT-ND
Vishay Dale
1 1
Vishay Dale RSB-20KRTR-ND,RSB-20KRCT-ND
Sku: TT-DKEY-RSB-20KRTR-ND,RSB-20KRCT-ND
Description of product
RES 20K OHM 3W 1% WW AXIAL
Product Attributes:
Series RS
Product Status Active
Resistance 20 kOhms
Tolerance ±1%
Power (Watts) 3W
Composition Wirewound
Features Moisture Resistant
Package / Case Axial
Supplier Device Package Axial