POT 50 OHM 150W WIREWOUND LINEAR
Product Attributes:
Series L
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50
Tolerance ±10%
Power (Watts) 150W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Features -
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8-32
Mounting Type Panel Mount
TT-DKEY-RLS50RE-ND
Ohmite
1 1
Ohmite RLS50RE-ND
Sku: TT-DKEY-RLS50RE-ND
Description of product
Product Attributes:
Series L
Product Status Active
Resistance (Ohms) 50
Tolerance ±10%
Power (Watts) 150W
Built in Switch None
Number of Turns 1.0
Taper Linear
Number of Gangs 1
Adjustment Type User Defined
Temperature Coefficient -
Rotation 300°
Resistive Material Wirewound
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted